egreen
12 بهمن 1401 - 16:05

کمبود بیش از ۳هزار معلم در کردستان/۳۰درصد مدارس نیاز به بازسازی دارد

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان گفت: امسال با کمبود سه هزار و ۴۶نفر کمبود معلم در استان مواجه هستیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، هاشم ناظمی‌جلال عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه که در باشگاه فرهنگیان این شهر برگزار شد، با تبریک آغاز دهه مبارک فجر، حوزه آموزش‌وپرورش را گسترده و پرمشغله خواند و اظهار داشت: آموزش‌وپرورش بزرگ‌ترین نهاد تعلیم و تربیت بوده که در استان 310هزار نفر دانش‌آموز و 24هزار نفر فرهنگی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه آموزش‌وپرورش کردستان با 12هزار و 550کلاس درس در 3هزار مدرسه و 16منطقه آموزشی فعالیت دارد، گفت: دو سوم جمعیت استان به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم با آموزش‌وپرورش همکاری داشته و می‌طلبد که مسئولان و خانواده‌ها این نهاد را همکاری کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان با بیان اینکه 48درصد؛ 12تا 13هزار از جمعیت جامعه فرهنگی را قشر بانوان و مابقی را آقایان تشکیل می‌دهند، تصریح کرد: تا پایان مهرماه امسال 2هزار و 634 نفر از نیروهای این مجموعه بازنشسته شده یا مرخصی بدون حقوق گرفته‌اند.

وی با اذعان به اینکه امسال سه هزار و 46نفر کمبود معلم داریم، افزود: این در حالی‌ست که جزو استان‌هایی نیستیم که وضعیت‌مان بحرانی باشد و به مراتب جایگاه‌مان بهتر است، به‌خاطر جبران این ضعف‌ها، دنبال به‌کارگیری مجدد بازنشسته‌ها به‌صورت تدریس ساعتی در طول هفته رفته‌ایم.

ناظمی‌جلال درباره وضعیت مدارس بیان کرد: متاسفانه 30درصد از مدارس استان کردستان نیاز به بازسازی و تخریب دارد.

وی با یادآوری اینکه دوران کرونایی آسیب‌های زیادی به حوزه تعلیم و تربیت و دانش‌آموزان رساند، اظهار کرد: فضای مجازی باعث ایجاد مشکلاتی شد که نمود آن را در نتایج تحصیلی، افزایش وزن، افت علمی و اغتشاشات اخیر دیدیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان با اشاره به اینکه در توزیع کتب درسی، آماده‌کردن کلاس‌ها و ثبت‌نام دانش‌آموزان جزو سه چهار استان برتر و در سایر شاخص‌ها نیز بالاتر از میانگین کشوری هستیم، خاطرنشان کرد: امسال دشمنان تابِ دیدن آموزش حضوری دانش‌آموزان را نداشتند و از مدت‌ها قبل از اغتشاشات، دنبال ایجاد برهم زدن امنیت و حواشی در مدارس استان بودند اما خوشبختانه به واسطه همکاری همه نهادهای امنیتی و خانواده‌ها، نتوانستند به اهداف شوم‌شان برسند.

وی با بیان اینکه در اغتشاشات امسال هیچ دانش‌آموز کردستانی در داخل مدرسه بازداشت نشد، ادامه داد: اگر تعدادی نیز در جریان ناآرامی‌ها دستگیر شده بودند، بلافاصله با هدایت و مشاوره خانواده‌ها، فرزندانشان آزاد و به خانه بازگشتند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود از اجرای طرح شهید همت به‌منظور توانمندسازی معلمان نهضت سوادآموزی خبر داد و ابراز داشت: امکانات آموزشی را به دورترین نقطه استان برده تا همه جامعه از خدمات یکسان برخوردار شوند.

وی از کاهش نرخ ترک تحصیل و بازگشت 171نفر از دانش‌آموزان این بخش به چرخه تحصیل در استان خبر داد و افزود: پوشش تحصیلی در کردستان بیش از 98درصد بوده که این آمار بالاتر از میانگین کشوری است.

ناظمی‌جلال از کسب موفقیت‌های ورزشی و کسب رتبه برتر دانش‌آموزی در شش سال متوالی در ‌کشور خبر داد و یادآور شد: در آزمون‌های سراسری امسال 304رتبه زیر 1000 توسط دانش‌آموزان استان کسب شده است.

مدیرکل آموزش وپرورش استان کردستان از احداث 42 پروژه ورزشی شامل 35 زمین چمن مصنوعی و 7 سالن ورزشی سقف بلند در قالب طرح شهید سلیمانی در استان خبر داد.

وی نرخ باسوادی شش سال به بالا در استان کردستان را 85.2 درصد ذکر کرد و افزود: نرخ باسوادی در جامعه هدف؛ 10 تا 49سال نیز 96درصد است.

ناظمی‌جلال درباره شیوه اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان در کردیتان گفت: این طرح بعد از 10سال در کشور اجرا شده و 20هزار و 800نفر از همکاران استانی مشمول رتبه‌بندی شده و افزایش حقوق دریافت کرده‌اند.(45درصد رتبه نخست آموزش‌یار معلم از 2 تا 5.5میلیون تومان، معلم رتبه دوم و استادیار هرکدام 10درصد افزایش یافته است).

در پایان این نشست؛ میثم منتشلو، به‌عنوان مسئول جدید اداره روابط‌عمومی آموزش‌وپرورش استان کردستان معرفی شد. 

انتهای پیام/481/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1013310